Kam reikalingi gliukozės tyrimai?
Gliukozė – svarbiausias organizmui reikalingas angliavandenis, kuris yra laikomas esminiu energijos šaltiniu. Už ląstelių aprūpinimą gliukoze yra atsakingas kasos fermentas insulinas: jei jo kiekis yra pernelyg mažas, tokiu atveju gliukozė negali patekti į ląsteles. Gliukozės koncentracija kraujyje taip pat priklauso nuo įvairių hormonų veiklos pusiausvyros: sutrikus hormonų balansui, ląstelių aprūpinimas gliukoze tampa nepakankamas. Cukrinis diabetas – tai liga, kuri yra susijusi su gliukozės pakitimais, o jos diagnozės nustatymui yra reikalingas gliukozės tyrimas, kuris yra atliekamas iš kraujo mėginio.
Kada gali prireikti gliukozės toleravimo testo?
Cukrinis diabetas sutrikdo visą organizmą ir neleidžia tinkamai funkcionuoti, o šios ligos simptomai priklauso nuo cukraus kiekio kontrolės. Jei cukrinis diabetas yra diagnozuojamas pakankamai anksti, tokiu atveju galima užkirsti kelią šios ligos progresavimui ir paskirti tinkamiausią gydymą. Cukrinis diabetas yra kontroliuojama liga, tačiau visada yra svarbu ją diagnozuoti kiek įmanoma anksčiau. Gliukozės tolerancijos testas yra skiriamas tiems pacientams, kuriems bendro kraujo tyrimo metu buvo nustatytas gliukozės kiekio nukrypimas. Šis gliukozės tyrimas reikalauja specialaus pasiruošimo, be to, jis trunka ganėtinai ilgai: du tyrimai yra atliekami dviejų valandų intervalu.
Kaip pasiruošti gliukozės toleravimo testui?
Šis tyrimas visuomet reikalauja specialaus pasirengimo, nes tik tuomet galima tikėtis pakankamai tikslių rezultatų. Tris dienas prieš numatomą tyrimą rekomenduojama laikytis specialios dietos – vengti labai saldžių ir riebių maisto produktų. Taip pat nederėtų vartoti alkoholio bei tam tikrų vaistų (kortikosteroidų, tiroksino, fenitoino bei kontraceptinių tablečių). Likus 8-10 valandų iki numatomo tyrimo negalima valgyti, todėl šį tyrimą geriausia planuoti anksti ryte.
Kaip atliekamas gliukozės tyrimas?
Gliukozės tolerancijos testas yra atliekamas iš kraujo: pacientas 8-10 valandų turi būti nieko nevalgęs, o prieš pat tyrimo atlikimą turi išgerti 250-300 ml vandens su ištirpintais 75 gramais gliukozės. Dvi valandas po pirmojo mėginio paėmimo pacientas turi ramiai sėdėti arba gulėti, nes priešingu atveju antrojo tyrimo rezultatai gali būti iškreipti. Praėjus 2 valandoms po pirmojo tyrimo vėl paimama paciento kraujo, ir tuomet analizuojami gauti rezultatai.
Kur galima atlikti gliukozės tyrimą?
Klinikų, kuriose yra atliekami gliukozės tyrimai, galime rasti ne taip ir mažai, todėl visada yra naudinga pasidomėti, kurios jų siūlo pačias palankiausias tyrimų sąlygas: gali būti aktualu atsižvelgti į klinikos vietą ir darbo laiką, pasidomėti, kokios yra gliukozės tyrimų kainos, ir t.t.